Rural Women’s Award Alumni

Learn more about these incredible women from the annual and prestigious AgriFutures’ Rural Women’s Awards.

Every year the Regional, Rural and Remote Network are proud to meet the wonderful women nominated for the WA annual AgriFutures’ Rural Women’s Awards. Their nomination, projects and leadership contributes to the expanding knowledge and expertise that our Network leverages off to benefit Western Australian RRR communities.

Please see below the list of all finalists and winners that comprise the Regional Women’s Awards Alumni.

Name

Year

Award

Mary Nenke 2000 WA Winner
Anne Jennings 2000 Finalist
Shelley Birch 2000 Finalist
Rhonda Tonkin 2001 WA Winner
Janette O’Keefe 2001 Runner Up
Angela Whittington 2002 WA Winner
Tracey Ebert 2002 Finalist
Erica Starling 2003 WA Winner
Suzanne Woods 2003 Runner Up
Diana Morrison 2004 WA Winner
Wendy Newman 2004 Runner Up
Maureen Dobra 2005 WA Winner
Debora Oberon 2005 Runner Up
Bev Logue 2006 WA Winner
Di Holly 2006/09 Runner Up/finalist
Pamela Lincon 2007 WA Winner
Pia Boschetti 2007/13 Runner Up/finalist
Deborah Pritchard 2007 Finalist
Sarah Anderson 2007 Finalist
Maggie Edmonds 2008 WA Winner
Audrey Bird 2008 Runner Up
Cheryl Kneebone 2008 Finalist
Anita Tropiano 2008 Finalist
Kirsten Skraha 2009 WA Winner
Doris Parker 2009 Runner Up
Anna Butcher 2009 Finalist
Glenice Batchelor 2009 Finalist
Sue Middleton 2010 WA Winner
Erin Gorter 2010 Runner Up
Anne Poelina 2010 Finalist
Annabelle Coppin 2010 Finalist
Caroline Robinson 2011 National Winner
Cathy Howard 2011 Runner Up
Gemma Walker 2011 Finalist
Marie Redman 2011 Finalist
Catherine Marriott 2012 WA Winner
Lucinda Giblett 2012 Runner Up
Danielle England 2013 WA Winner
Leilani Leyland 2013 Runner Up
Ellen Smith 2013 Finalist
Kim Tyrer 2013 Finalist
Jackie Jarvis 2014/10 WA Winner/finalist
Maree Gooch 2014/16 Finalist
Gemma Moore 2014 Finalist
Jodie Lane 2014 Finalist
Tress Walmsley 2015 WA Winner
Julianne Hill 2015 Finalist
Karen Chappel 2015 Finalist
Leonie Noble 2015 Finalist
Kalyn Fletcher 2016 WA Winner
Judy Snell 2016 Finalist
Nicole Batten 2016 Finalist
Tanya Dupagne 2017 National Winner
Alysia Kepert 2017 Finalist
Fleur McDonald 2017 Finalist
Darrylin Gordon 2018 WA Winner
Carol Redford 2018 Finalist
Paula Pownell 2018 Finalist
Sophie Dwyer 2018 Finalist
Belinda Lay 2019 WA Winner
Juliet Grist 2019 Finalist
Leah Boucher 2019 Finalist
Tanya Kitto 2019 Finalist
Cara Peek 2020 WA Winner
Lucy Anderson 2020 Finalist
Jo Ashworth 2020 Finalist
Lauren Bell 2020 Finalist
Kendall Whyte 2020 Finalist

WE WOULD LIKE TO ACKNOWLEDGE THE PAST, PRESENT AND FUTURE TRADITIONAL OWNERS AND ELDERS, WHOSE CULTURES AND CUSTOMS HAVE AND WILL CONTINUE TO NURTURE THE LAND ON WHICH WE WALK AND LIVE – WOODITCHUP (MARGARET RIVER), WADANDI BOODJA.